Quantcast
Channel: conchitahome.pl

Dekoracje świąteczne – bombki

$
0
0

W tym rok postanowiłam odświeżyć trochę nasze dekoracje na choinkę, wydając na nie dosłownie kilka złotych Wykorzystałam farby kazeinowe, których używałam do malowania mebli oraz mnóstwo ozdób, które od dawna zapełniają mi szuflady. Jedyne co dokupiłam to samoprzylepne naklejki, które udało mi znaleźć w Action. Kosztowały niewiele a efekt, jaki za ich sprawą. Zapraszam na post z pomysłami na bombki DIY

Malowane bombki DIY

Choinka, niekwestionowana gwiazda Świąt ,zyskała zupełnie nowy wygląd. W tym roku postanowiłam nie zainwestować w nowe ozdoby, natomiast ozdobić je samodzielnie za pomocą farby kazeinowej Liberon, kleju na gorąco oraz naklejek samoprzylepnych  a efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Nie kosztowało mnie to ani dużo pieniędzy ani dużo pracy – wiec pomysł na metamorfozę uważam za bardzo udany!

W pierwszym etapie pomalowałam bombki matową farbą kazeinową w odcieniach: wieczorny cień i przygaszona perła. Gdzieniegdzie tapowałam bombki delikatnie je cieniując. Bombki zostawiłam do wyschnięcia na patyczkach do szaszłyków.

Następnie albo przyklejałam naklejki samoprzylepne, albo za pomocą kleju na gorąco ozdabiałam bombki wstążeczkami lub częściami koronki. Wszystko zależy od tego, co akurat macie w domu oraz Waszej kreatywności. Tutaj nie chodzi o to, żeby kupować, kupować, kupować wciąż nowe rzeczy, a raczej naprawić, zmodernizować to, co się ma za pomocą tego, co się ma. Jeśli nie macie farby kazeinowej Liberon, to jest jedyna rzecz, w którą naprawdę warto zainwestować, bo dzięki swoim właściwościom, matowemu charakterowi oraz super przyczepności posłuży Wam przy wielu metamorfozach. Resztę dodatków skompletujcie z tego co już macie.

Na kilku bombkach dodałam akcenty kolorystyczne w postaci wzorów z wykorzystaniem farby kazeinowej: Egejski błękit

Bombki DIY - efekt końcowy

Gotowe! Muszę Wam napisać, że tegoroczne bombki zupełnie odmieniły naszą choinkę. Znacznie ją uspokoiły (jeśli nie liczyć światełek ledowych, które dzieciaki tak kochają a które niestety uroku choince nie dodają) i dodały jej retro szyku.

Najbardziej cieszy mnie ujednolicenie ich kolorystyki i piękne szarości, jakie wprowadziłam. Jak widzicie, to właśnie nowe bombki odegrały główną rolę w naszym świątecznym wystroju. 

Zdecydowałam się na zestaw w pięknych, stonowanych szarościach, które nadały choince niepowtarzalnego charakteru. Gdzieniegdzie powiesiłam błyszczące bombki, ale było ich zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach.

Za pomoc w przygotowaniu posta oraz materiały potrzebne w jego przygotowaniu dziękuję marce Liberon

Artykuł Dekoracje świąteczne – bombki pochodzi z serwisu conchitahome.pl.


Dekoracje DIY- kartki świąteczne

$
0
0

Ostatnim projektem DIY, jaki zrobiłam w 2023 roku były kartki świąteczne. Bardzo się  z niego cieszę, bo dawno nie robiłam takich projektów a uświadomiłam sobie, jak bardzo mi ich brakowało. Ostatni raz tworzyłam spersonizowane kartki w 2016 roku – Kartki świąteczne DIY. Takie kartki są naprawdę wyjątkowe i jak otrzymuję taki prezent trudno mi go wyrzucić. Mam specjalną szkatułkę do przechowywania pocztówek, kartek i zaproszeń. Kiedyś przeszukując skarby mojej babci natknęłam się na podobną. Postanowiłam kontynuować tę tradycję.

Jak zrobić kartki świąteczne DIY?

Do przygotowania takich kartek potrzebować będziesz:

  • grubszy brystol A4 (dzielimy go na pół, zginamy i mamy bazę pod 2 kartki świąteczne)
  • pędzel lub pędzel gąbkowy
  • market kredowy biały
  • ozdoby, np.: samoprzylepne kryształki
  • różnokolorowe markery

Do pomalowania kartek użyłam farb kazeinowych Liberon w kolorze: czarnej – antracytowa czerń, szaroniebieskiej – egejski błękit oraz miętowej – mglisty błękit.

Ręcznie robione kartki świąteczne

Zaczynamy od pomalowania kartek na wybrany kolor za pomocą farby kazeinowej.

Nie przejmuj się jeśli farba dostanie się do środka kartki. Aby tego uniknąć możesz przykleić taśmę klejącą wewnątrz kartki a po malowaniu ją zdjąć albo nakleić czystą kartkę wewnątrz, aby ukryć zacieki.

Kiedy kartki wyschną  zabieramy się za malowanie. Na jaśniejszych powierzchniach możemy malować markerami  a na ciemniejszych markerem kredowym.

Na koniec możesz dodać kryształki jaki gwiazdy.

A tak prezentują się kartki po malowaniu. Jestem bardzo zadowolona z efektu. Chcielibyście dostać taką kartkę z życzeniami od serca?

Za pomoc w przygotowaniu posta oraz materiały potrzebne w jego przygotowaniu dziękuję marce Liberon

Artykuł Dekoracje DIY- kartki świąteczne pochodzi z serwisu conchitahome.pl.

Dodatki i dekoracje do przedpokoju – małe zmiany, wielki efekt

$
0
0

Samodzielne projektowanie wnętrza - jak zacząć?

Przystąpienie do projektowania wnętrza, zwłaszcza tak specyficznego pomieszczenia jak przedpokój, może wydawać się trudne, a nawet przytłaczające. Kluczem do sukcesu jest jednak zaplanowanie każdego z najmniejszych detali.

Przedpokój jest miejscem, które przede wszystkim musi być funkcjonalne, ale równocześnie eleganckie. Pamiętajmy, że będzie to pierwszy kontakt naszych gości z naszym domem lub mieszkaniem, dlatego powinien on od razu zaskakiwać dodatkami i dekoracjami, które są zaproszeniem do dalszej części naszego prywatnego świata.

Planując samodzielny projekt przedpokoju, warto uwzględnić przede wszystkim ograniczenia przestrzenne, jakie najczęściej ma to pomieszczenie. Tu przejawia się sekret małych zmian, które potrafią stworzyć wielki efekt. Wybierając kolorystykę ścian, warto pomyśleć o uniwersalnych, stonowanych kolorach, które stosunkowo łatwo będzie skomponować z meblami i dodatkami.

Na drugim planie, ale nie mniej istotnym elementem, jest styl, który chcemy zastosować w naszym przedpokoju. Czy będzie to nowoczesność czy może styl vintage? Decyzja ta zależy tylko i wyłącznie od nas, warto jednak pamiętać, że to od niej w dużej mierze będą zależały wybór mebli, dodatków i dekoracji.

Istota dodatków i dekoracji w przedpokoju

Na pierwszy rzut oka, przedpokój może wydawać się częścią domu, którą łatwo można przemilczeć. Jednakże zwracając uwagę na detale takie jak dodatki i dekoracje, możemy stworzyć przestrzeń, która robi wrażenie już przy pierwszym kontakcie z domem. To małe gesty w postaci uważnie dobranych dodatków, które nadają osobisty i przytulny charakter naszemu domowi.

Dekoracje i dodatki niosą ze sobą pewien element niespodzianki, dodają życia naszym wnętrzom. Są jak biżuteria dla pomieszczeń, dodają elegancji, a jednocześnie mogą być humorystycznym akcentem. Nie można jednak zapominać o ich integralności z resztą wystroju. Ważne jest, aby były one spójne z wybranym stylem i kolorystyką, co jest kluczem do stworzenia harmonijnej i spójnej przestrzeni.

Jeżeli wybierzemy dodatki, które nie pasują do ogólnego wyglądu przedpokoju, możemy stworzyć wrażenie chaosu. Vice versa, odpowiednio dobrane elementy dekoracyjne mogą podkreślić styl, który zdecydowaliśmy się wprowadzić, czy to nowoczesny minimalizm, czy klasyczna elegancja. Zadbajmy o to, aby nasz przedpokój był dobrym odzwierciedleniem naszej osobowości i zachęcał do odkrywania reszty domu.

Małe zmiany, wielki efekt - poznaj nasze propozycje!

Podkreślenie znaczenia dodatków i dekoracji w przedpokoju nie wystarcza, bez konkretnych przykładów. Zatem, pozwól, że zostaniesz przekonany o tym, jak niewielkie modyfikacje mogą diametralnie odmienić wygląd i atmosferę tego pomieszczenia.

Przystępnym, a zarazem spektakularnym przykładem jest zmiana oświetlenia. Klasyczne plafony, zamienione na stylowe, industrialne lampy zwisające, natychmiast dodają charakteru i nowoczesnego wydźwięku. Niewielka inwestycja, a przestrzeń nabrała zupełnie innego charakteru.

Chcesz poczuć się jak w domu tuż po przekroczeniu progu? Wykorzystaj dekoracje ścienne. Fotografie ulubionych miejsc, plakaty z inspirującymi cytatami czy kolorowe obrazy zaprowadzą Cię prosto do Twojego świata. A na dodatek koszty są niewielkie!

Zastąpiliśmy standardową wieszak na płaszcze na designerski model, który stał się centralnym punktem przedpokoju. Nie ma co ukrywać, to jedna z pierwszych rzeczy, którą widzimy, wchodząc do domu, więc jej wygląd jest kluczowy. Już maleńka zmiana, a różnica w odczuciu jest kolosalna.

Przydatne porady od profesjonalisty

Podsumowując wcześniejsze punkty, teraz przyszła kolej na kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc Wam przemyśleć i przeprowadzić samodzielnie zmiany w przedpokoju. Przede wszystkim, zawsze powinniście zaczynać od dokładnej analizy dostępnej przestrzeni. Ograniczenia wnętrza takie jak ograniczona powierzchnia, kształt lub brak naturalnego światła powinny zostać uwzględnione podczas wyboru kolorów i stylu.

Dodatki i dekoracje eksponowane w przedpokoju powinny komponować się z ogólnym stylem wnętrza, tworzyć spójną i harmonijną kompozycję. Niewielkie dekoracyjne elementy jak lustro, które znajdziesz na https://artforma.pl/lustra-led/przedpokoj, wieszak, lampa, wazon czy małe meble mogą diametralnie zmienić wygląd pomieszczenia. Dobrze dobrana dekoracja, nawet ta najmniejsza, może wpływać na ogólny nastrój waszego domu już od progu.

Wszystkie te porady wynikają z profesjonalnego doświadczenia, ale to wy macie ostatnie słowo, ponieważ nikt inny nie zna waszych wnętrz lepiej niż wy sami. W związku z tym, nie bójcie się eksperymentować! Pamiętajcie jednak, że jeżeli poczujecie się niepewnie co do waszych umiejętności, zawsze istnieje opcja skorzystania z pomocy profesjonalisty.

artykuł gościnny

Artykuł Dodatki i dekoracje do przedpokoju – małe zmiany, wielki efekt pochodzi z serwisu conchitahome.pl.

Kolory roku 2024

$
0
0

Bardzo długo czekałam na ten wpis. To jeden z moich ulubionych momentów w roku – prezentacja kolorów roku 2024.  Jestem bardzo ciekawa, czy są tak spójne jak zeszłoroczne – KOLORY ROKU 2023.  Ja to uwielbiam, Wy na to czekacie – zróbmy to! Zobaczcie, jak prezentują się kolory roku 2024 oraz inspiracje z nimi związane. Pobierzcie bezpłatny ebook w formie pdf., aby mieć go zawsze pod ręką a na koniec zagłosujcie na Wasz ulubiony kolor roku. W zeszłym roku w Waszym głosowaniu z ogromną przewagą, nad pozostałymi kolorami (30%) wygrała subtelna szałwia. To bardzo fajne doświadczenie przekonać się czy nasze gusta pokrywają się z gustami większości. 

Także do dzieła! 

  • Krok 1. Pobierz e-book, 
  • Krok 2. Zapoznaj się z kolorami Roku 2024, 
  • Krok 3. Zagłosuj na twój ulubiony kolor!

Pobierz bezpłatny e-book

Z kolorami roku jest taki problem, że są ogłaszane w różnych momentach 2023 roku i jest ich na tyle dużo, że czasem nam umykają. Zwykle marketing Pantone oraz liczne udostępnienia w świecie wnętrzarskim sprawiają, że tej konkretnej barwy nie sposób przegapić.  Drugim kolorem, o który zawsze dowiaduję się na czas jest kolor roku Benjamin Moore. Marka zawsze dba o mailing do osób związanych ze światem wnętrz.  A inne docierają do mnie w mniejszym lub większym stopniu. Niektóre odkrywam dopiero podczas pisania tego posta. Długiego posta (skorzystajcie z wygodnego spisu treści, aby szybko poruszać się po treści posta na blogu). Postanowiłam przygotować dla Was e-book (już kolejny rok z rzędu) abyście mogli zobaczyć inspirujące realizacje i zdjęcia z kolorami roku 2024.

Możecie go pobrać po zapisaniu do newslettera, klikając w obrazek poniżej.

Modne kolory i wnętrza 2024

Czy modne wnętrza i kolory roku łączą się ze sobą? Czasami mam wrażenie, że kolory idę swoją drogą a najpopularniejsze barwy wybierane przez Polaków swoją.  Jak dwa pasy autostrady, które niby idą w jednym kierunku, ale nigdy się ze sobą nie łącza. 

Modne kolory pojawiają się w formie akcentów kolorystycznych, dodatków do wnętrz, ale raczej będziemy do nich podchodzić nieufnie. Nadal jesteśmy w trendzie kolorów ziemi i nadal poszukujemy elementów, które dodają trochę życia do beżowych wnętrz. Tegoroczne koloryt roku łączy jedno: pięknie współgrają z beżami.

Kolor roku Pantone - 25 lat

W tym roku mija 25 lat od momentu, kiedy Instytut Pantone ogłosił po raz pierwszy kolor roku.  Był to kolor roku 2000 – Cerulean Blue, nazywany także kolorem Millenium. Wszystko zaczęło się w 1999 roku i myślę, że nikt nie zdawał sobie sprawy jak ogłoszenie koloru roku wpłynie na decyzje zakupowe ludzi na całym świecie. Mówcie co chcecie, ale zawsze z tyłu głowy mamy informację jaki kolor ogłoszono kolorem roku i szukając dodatków, wybierając nowy kolor okładki telefonu, czy dokonując innych zakupów, podświadomie wybieramy modne kolory. Nawet jeśli nie ulegacie modom, nie wywołują one w Was reakcji zakupowej, to sama po sobie zauważyłam, że  szukam w domu elementów pasujących do koloru roku i je eksponuję. Szczególnie na wiosnę. 

Zobaczcie jak zmieniały się kolory roku przez ostatnie 24 lata. Niektóre z nich stały się naprawdę kultowe. Niektóre nominacje były tak szokujące, że pamiętam je do dziś (np. ogłoszenie w 2016 roku dwóch kolorów roku zamiast jednego. Niektóre barwy zapamiętam szczególnie, gdyż splotły się z ważnymi momentami w moim życiu lub były dla mnie tak niezrozumiałe, że aż piękne. Niektórych kolorów, szczególnie tych z początków ogłaszania kolorów roku nie pamiętam w ogóle.

Ciekawa jestem, czy któryś z dotychczasowych kolorów roku zrobił na Was szczególne wrażenie. Dajcie znać!

www.pantone.com

Kolory roku raz zachwycały, raz dziwiły. Raz wydawały się piękne a raz zupełnie niezrozumiałe. Jedno jest pewne, czekamy na nie co rok i zastanawiamy się jaka barwa jest według specjalistów jest zgodna z zeitgeist, czyli duchem dziejów.

Peach Fuzz

Co można powiedzieć o tegorocznym kolorze Pantone? Czy jest to kolor, który można pokochać od razu? Peach Fuzz 13-1023, bo tak nazywa się tegoroczny kolor Pantone od pierwszej chwili skojarzył mi się z winem musującym, różowym szampanem, czymś lekkim, ulotnym, pięknym. Kolor ten odzwierciedla a jego nawa pochodzi o puszku, meszku na powierzchni brzoskwini. Jeśli barwa może być miękka i ciepła w odbiorze, to ten kolor zdecydowanie taki jest. Nie bez przyczyny, jako wizualizację tego koloru użyto dmuchawców.

www.pantone.com

Jaka jest jeszcze barwa Peach Fuzz? Ten brzoskwiniowo beżowy odcień, w tonacji pomiędzy odcieniem pomarańczowym a różowym w wolnym tłumaczeniu oznacza meszek, jaki znajduje się na powierzchni brzoskwini. Ma wywoływać nasz natychmiastowy dreszcz, taki jaki mamy, gdy nasza skóra zetknie się z czymś tak przyjemnym a jednocześnie drażniącym zmysły. Wywołuje uczucie komfortu i delikatności, zmysłowości przypominając delikatny dotyk skórki brzoskwini, ale też oddając kolor złączonych dwóch ciał (you know what i mean).  Ten delikatny, nieco mistyczny odcień kojarzy mi się też z cudem narodzin, noworodkiem w brzuchu mamy i innymi intymnymi momentami. 

www.pantone.com

Mi się podoba. Pasuje do mojej palety barw. Gdybym miała bluzę w tym kolorze z przyjemnością bym ją założyła. Ma oczywiście zupełnie inny wydźwięk niż zeszłoroczna Viva Magenta. Choć, jeśli miałbym być szczera, to pięknie by ze sobą wyglądały.

www.pantone.com

„Poszukując odcienia odzwierciedlającego naszą wrodzoną tęsknotę za bliskością i połączeniem, wybraliśmy kolor promieniujący ciepłem i nowoczesną elegancją. Odcień, który rezonuje ze współczuciem, zapewnia dotykowe objęcie i bez wysiłku łączy młodość z ponadczasowością.

Mówiłam Wam, że to kolor s@xu i miłości 😉 Eksperci z instytutu Pantone określili go: „subtelnie zmysłowym”, „aksamitnym” i „serdecznym” a Wy jak byście go nazwali? Dla mnie jest „puszysty”, „ulotny”, „wywołujący poczucie bezpieczeństwa”. Tak jak bezpiecznie czujemy się w łonie matki.

elledecor.com / Stacy Zarin Goldberg
Jaka motywacja przyświecała ekspertom przy wyborze koloru roku 2024 Pantone? 

Ma zachęcić nas do odczuwania empatii w stosunku do drugiego człowieka, spokoju, oraz poczucia zaopiekowania. Tak jakbyśmy poprzez kolor poczuli, że ktoś otacza nas troską, przytula. Może to za duże wymagania, jeśli chodzi o kolor, ale pamiętajmy, że kolor roku ma tylko odzwierciedla ducha czasów, być odpowiedzią na potrzeby ludzkości. Mądre głowy debatują, czego potrzebują współcześni luzie w wieku produkcyjnym i po burzy mózgów dochodzą do wniosku, że jest to wsparcie w ich dalszym samorozwoju. Wsparcie w ich drodze duchowej i rozwoju mentalnym. 

Peach Fuzz miał być odpowiedzią na naszą zbiorową tęsknotę za równowagą, ma być wezwaniem do zatrzymania się odetchnięcia, złapania tej równowagi i bycia w zgodzie z sobą.

Abstrahując to jaki kolor został wybrany, ale opisując kolory od kilku lat, zauważam tendencje, że bez względu na to, czy jest to kolor zielony, niebieski, czy jakikolwiek inny ma on dać wytchnienie, zbliżyć nas do natury, czy właśnie zapewnić równowagę mentalną. To się sprzedaje, tego ludzi chcą i zapłacą za to każde pieniądze. Kto z nas nie chce odnaleźć siebie, mieć wreszcie święty spokój (czego życzę sobie i wam idąc za słowami wyśpiewanymi przez Kaśkę Nosowską), czy uzyskać wsparcia i pomocy w dokonywaniu trudnych wyborów, czy podążaniu nowo wybraną ścieżką. No miód na nasze uszy, dosłownie. Tylko co z tym wszystkim ma wspólnego kolor?

„Przechodzimy przez wiele zawirowań w naszym życiu i potrzebujemy koloru, który pielęgnuje”.

Kogo to przekonuje? Mnie tak średnio. Choć hasło dbajcie o siebie, pielęgnujcie proste radości, czy cieszcie się życiem bardzo do mnie przemawia. Zresztą jak do każdego.

elledecor.com /Douglas Friedman
Z czym łączyć kolor Peach Fuzz?

Jak zwykle warto zobaczyć, jakie kolory towarzyszące proponuje  Instytut Pantone. A propozycji jest aż 5, każda w wyjątkowa i piękna. Pojawiają się tu mocne, zdecydowane kontrasty jak np. kolor ciemno granatowy, fioletowy, fuksji, brązowy, morski, czy bordowy, ale także delikatne uzupełninie a w postaci migdałowego beżu, delikatnego różu, chłodnej beżowej szarości.

Która paleta podoba Wam się najbardziej? Mi paleta 4 – Peach Plethora. Dzięki niej możemy zobaczyć jak pięknie tegoroczny kolor roku łączy się z modnymi beżami. Coś mi się wydaje, ze ten kolor będzie hitem tegorocznej wiosny i lata. Ten kolor ma coś w sobie, jest jednocześnie subtelny, ulotny, jak i niezwykle urokliwy.

www.pantone.com
www.pantone.com

„Paleta odcieni ukazująca dychotomię różnorodnych tonów, pozornie niezgodnych, a jednocześnie harmonijnych.”

www.pantone.com

„Monochromatyczna kolekcja kolorów, obejmująca najbielsze odcienie brzoskwini i ledwie beżowy, aż po brzoskwiniowo-różowy i soczystą brzoskwinię Georgia, tworzy ciepłą i przyjazną atmosferę”.

www.pantone.com

„Przyjazna mieszanka tonalnych par kolorów, w tym dwie odmiany z rodziny różowej, pomarańczowej, niebiesko-zielonej i niebieskiej, szczęśliwie i harmonijnie łączą się ze sobą”.

www.pantone.com

Ciekawa jestem, jak Peach Fuzz różni się od innych kolorów zaproponowanych przez światowych producentów farb.

Jak wiadomo nie ma jednego trendu,  inaczej byłoby nudno, wiec jedne barwy mają nas uspokajać a inne pobudzić do działania. Pojawienie się tak delikatnego brzoskiniowego koloru jest sygnałem o kontynuowaniu trendu poszukiwania nowej palety neutralnych barw. Ten kolor idelanie wpasowuje się w te poszukiwania.

„Różne firmy i marki będą chciały wysyłać różne komunikaty w zależności od oferowanych przez siebie produktów” „Nigdy nie ma jednego trendu, a niektórzy mogą chcieć wysłać wiadomość zawierającą osłonę ochronną lub tajemnicę i intrygę”.

www.pantone.com

Blue Nova

Kolorem roku 2024 marki Benjamin Moore został wybrany Blue Nova– piękny, ciemny odcień błękitu.  Ten niebieski odcień, zawiera w sobie nutę czerwieni, dzięki czemu wpada w delikatny fioletowy ton. Ten klasyczny a jednak nieoczywisty odcień został ogłoszony w miejscu dość niezwykłym, bo w siedzibie firmy Blue Origin w Cape Canaveral na Florydzie na terenie „Centrum Kosmicznego”. Dlaczego tam? Ponieważ ten odcień inspirowany jest cieniami widzianymi w obiektywie teleskopu. Inspirująco, nieprawdaż?

www.benjaminmoore.com

Kolor zainspirowany formowaniem nowej gwiazdy, a więc niezwykle intensywnym doświadczaniem, energią ma nam pomóc w poszukiwaniu nowych rozwiązań, przygód oraz eksploracji świata. Twórcy Blue Nova podkreślają, że ten kolor ma zakotwiczać wnętrza w myśl zasady anchor point, czyli uziemienia.

„Blue Nova 825 – niebiańska nowa gwiazda, jest obserwowana o specyficznej porze dnia, tuż po zachodzie słońca, kiedy niebo przybiera ciemnoniebieską, niemal fioletową poświatę. Tuż nad ognistym blaskiem promieni zachodzącego słońca. To urzekający, nieziemski kolor, który jest w pewnym sensie magiczny i może podnosić na duchu”

www.benjaminmoore.com

Czy ten kolor jest dla Was energetyczny, czy może przynosi Wam ukojenie? Ja zdecydowanie bardziej skłaniam się do kojącego odpoczynku, niż eksploracji. Ten kolor raczej mnie wycisza. Choć nie powiem, uwielbiam takie nieoczywiste barwy. Pokochałam na zabój kolor Shadow (Kolory roku 2017 – Jaki wybraliście dla siebie?) i użyłam go niejednokrotnie w różnych metamorfozach i myślę, że Blue Nova również trafił w moje gusta.

„Blue Nova 825 kontynuuje trend wykorzystywania przyciągających wzrok kolorów, które naprawdę podkreślają swoją obecność, w połączeniu z potrzebą uczynienia domu sanktuarium odzwierciedlającym osobisty styl”.

Komunikat jest jasny: ten kolor ma by widoczny. Nie jako punkt skupiający uwagę, ale jako tło do bardziej kontrastowych barw np. koloru terakoty, kotwica i uziemienie.  Ma wprowadzić do wnętrza harmonię i klasyczne piękno.

www.benjaminmoore.com

Zresztą mam wrażenie, że marka Benjamin Moore oraz jej łowczynie trendów już od dłuższego czasu obserwują odziaływania światła z materią. Ich kolory inspirowane są cieniami (shadow), mgłą, światłocieniem.

www.benjaminmoore.com
Z czym łączyć kolor Blue Nova?

Łowczynie trendów zaproponowały paletę 9 barw, które idealnie wspierają barwę Blue Nova. Jasny błękit, delikatny róż, liliowy, czy ceglasto pomarańczowy to kilka propozycji kolorów pasujących do barwy roku 2024.

www.benjaminmoore.com

„To odcień w średnim tonie – nie za ciemny, ani nie za jasny. Więc tak naprawdę nie schodzi na dalszy plan, ale raczej przykuwa naszą uwagę swoją osobowością”

Podobnie, jak w przypadku Instytutu Pantone odszukałam wszystkie kolory roku Benjamin Moore i oto jak się prezentują:

Początki nie były zbyt kolorowe i tak naprawdę kolory roku Benjamin Moore zaczęły mi się podobać w erze pasteli, czyli od 2012 roku. Porównajcie sobie kolory roku Benjamin Moore i Instytutu Pantone na przestrzeni lat.

Glamour Pink™/Sweet Embrace

A podobno glamour jest nie modny od dawna a to kolor roku nazwano na cześć tego niepopularnego stylu. Ale spokojnie, to tylko polska nazwa Koloru Roku 2024 AkzoNobel. Ten sam kolor, dwie różne nazwa – polska nazwa handlowa to Glamour Pink a na świecie ten kolor występuje jako Sweet Embrance. Dlatego zagraniczne media jako Kolor Roku 2024 AkzoNobel podaje Sweet Embrance a w Polsce Glamour Pink to Kolor Roku Dulux. Niezłe zamieszanie. Chodzi jednak o jeden i ten sam kolor i jedną markę, która go typuje. Oto on – piękny przybrudzony, pastelowy róż: 

Ten kolor jest bardzo wyjątkowy i podobnie jak piękny brzoskwiniowy Peach Fuzz ma nas wspierać w odnajdywaniu stabilności, spokoju i radości. Takie małe momenty przyjemności, jak ptasie mleczko, gorąco kakao w zimowy wieczór czy wata cukrowa na letnim jarmarku. Małe i niezwykle przyjemności, rzeczy, które sprawią, że będziemy się cieszyć chwilą tu i teraz. 

Glamour Pink to subtelny, wyrafinowany i bardzo przyjazny kolor

Tematem przewodnim, poszukiwań koloru roku 2024 marki Dulux jest „miejsce, do którego należysz”. Dobre pytanie, to czy wiesz, jakie jest miejsce, do którego należysz? I miejsca wcale nie musimy traktować dosłownie, może to być np. społeczność, klub, miasto… ale może to też być dom.

"Zaczynając od domu, chcemy stworzyć własne "wyjątkowe miejsce", które ugruntuje nas w naszych indywidualnych wspomnieniach i relacjach. Nasz Kolor Roku, Glamour Pink i jego trzy uzupełniające się palety kolorów mogą nam w tym pomóc. Pozwalają nam spersonalizować nasze otoczenie, aby pasowało do czasów, w których żyjemy, a także wnoszą poczucie stabilności i chwile radości do naszych przestrzeni".

mat. prasowe AkzoNobel

Dzięki kolorowi Glamour Pink, możemy stworzyć ciepłe, przytulne przestrzenie zachęcające do wypoczynku i relaksu. 

mat. prasowe AkzoNobel

Zadaniem ekspertów z Globalnego Centrum Estetycznego  jest uchwycenie nastroju chwili i rozpoznawanie na tej podstawie trendów. Jaki jest nastrój chwili w 2024? Bezpieczeństwo, spokój? A może coś innego? 

Eksperci z całego wskazali 3 dominujące trendy i na ich bazie zaproponowali palety kolorów wspierające Kolor Roku 20224- Glamour Pink.

TREND 1 Po pierwsze, odczuwamy silną potrzebę przynależności a poprzez światowe zmiany niezwykle ważne jest poczucie tożsamości. Wiele osób na całym świecie dopuściło do siebie swój wewnętrzny głos, który od lat podpowiadał im że czas na zamiany, czas na życie w poczuciu spełnienia i samoakceptacji. Nasze domy mogą stać się naszą przystanią, w której odważnie wyrażamy naszą osobowość. W zgodzie z samym sobą. Celem są przestrzenie, które zapraszają do interakcji, co z kolei tworzy więzi, dzięki którym tworzymy niezapomniane wspomnienia.

Stop traktowaniu domu jako sypialni i jadalni, czas poczuć przynależność do miejsca, które mieszkamy. Pokochać swój dom i czuć się jego częścią. Odpowiedzą na ten trend jest Ciepła paleta kolorów.

mat. prasowe AkzoNobel

TREND 2 Po drugie, potrzebujemy spokoju. Oj tak!  Dlatego tak ważne jest upraszczanie naszego życia a nie komplikowanie go.  Równie ważne jest wyciszenie nas i odpoczynek od globalnego chaosu i natłoku informacji. Tak postwała paleta Harmonijna pełna kolorów dających ukojenie naszym zmysłom. Dzięki niej nasz dom zmieni się w miejsce idealne do relaksu i wyciszenia tak potrzebnego nam w obecnych czasach.

„W każdej kulturze obowiązują różne kolory, które zazwyczaj odzwierciedlają inne emocje i tradycje. Jednak zadaniem grupy ekspertów jest takie prześledzenie zmian czy wątków kulturowych, które pozwolą postawić na barwę, która ma szansę odpowiedzieć na oczekiwania bardzo szerokiej grupy odbiorców. Kolor Roku 2024, czyli Glamour Pink, to wyraz potrzeby ludzi, by oderwać się od negatywnych myśli, które zakłóciły nasz porządek. Spokojna barwa uosabia harmonię, ale i radość, które warto łączyć z bezpiecznym i komfortowym miejscem. Dla każdego powinien to być jego własny dom”

TREND 3 Trzeci trend koncentruje się na znalezieniu pozytywnych momentów w naszym codziennym życiu. Mamy skupić się na tym co sprawia nam radość i ubarwiać nasze życie na co dzień.  Kolory mają mam zapewnić lekkość duchową i być codziennymi małymi przyjemnościami. Musimy znaleźć te momenty i zatrzymać na dłużej. Wyjąć nos z telefonu, tabletu, laptopa i poszukać małych przyjemności dnia codziennego, pięknych momentów wartych zapamiętania, uwiecznienia.

Tak powstała paleta beztroska – zabawna, przyjazna, radosna i pełna życia!

mat. prasowe AkzoNobel

W 2023 część zaproponowanych kolorów roku, jak np. Raspberry Blush zachęcały nas do opuszczenie naszej strefy komfortu a w 2024 dominuje trendem jest poczucie bezpieczeństwa, oraz zaszycie się znów w naszych domowych kokonach. Widać, że świat ruszył do przodu a my znów musimy zwolnić.

Z czym łączyć Glamour Pink?

Wraz z kolorem roku zaproponowano trzy uzupełniające palety barw. Każda w innym stylu:

mat. prasowe AkzoNobel
Paleta Raw - kolory Harmonijne

Pełne harmonii szałwiowe zielenie to idealne uzupełnienie bladoróżowego koloru Glamour Pink. To zdecydowanie moje ulubione zestawienie kolorystyczne. Delikatne zielenie, morskie błękity, zieleń lasu – te barwy zdecydowanie dają ukojenie dla zmysłów, pozwalając oczyścić umysł. Jak podczas leśnego spaceru, który jak podkreśliła Zuzanna Skalska, jest współczesnym luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić. 

mat. prasowe AkzoNobel
mat. prasowe AkzoNobel
mat. prasowe AkzoNobel
Paleta Warm Colour Story - kolory Przytulne

Ta paleta kolorów przypomina dom, w którym możesz stworzyć przestrzeń przypominającą bezpieczne rodzinne gniazdo, w której każdy poczuje się przytulnie i komfortowo. Palet łączy w sobie odcienie szarego kamienia, brązu ziemi i beżowej gliny, czyli kolory które sprawią, że poczujemy się bezpieczeni i ochronieni jak w kokonie.

mat. prasowe AkzoNobel
mat. prasowe AkzoNobel
mat. prasowe AkzoNobel
Paleta An Uplifting Colour Story - kolory Beztroskie

Kolory podnoszące na duchu. To paleta zawierająca nowoczesne pastelowe odcienie, w tym senne fioletowe bzy, ochra i optymistyczne żółcie, przywołujące na myśl chwile beztroskiej radości.

mat. prasowe AkzoNobel
mat. prasowe AkzoNobel
mat. prasowe AkzoNobel

„W każdej kulturze obowiązują różne kolory, które zazwyczaj odzwierciedlają inne emocje i tradycje. Jednak zadaniem grupy ekspertów jest takie prześledzenie zmian czy wątków kulturowych, które pozwolą postawić na barwę, która ma szansę odpowiedzieć na oczekiwania bardzo szerokiej grupy odbiorców. Kolor Roku 2024, czyli Glamour Pink, to wyraz potrzeby ludzi, by oderwać się od negatywnych myśli, które zakłóciły nasz porządek. Spokojna barwa uosabia harmonię, ale i radość, które warto łączyć z bezpiecznym i komfortowym miejscem. Dla każdego powinien to być jego własny dom”

Początki nie były zbyt kolorowe i tak naprawdę kolory roku Benjamin Moore zaczęły mi się podobać w erze pasteli, czyli od 2012 roku. Porównajcie sobie kolory roku Benjamin Moore i Instytutu Pantone na przestrzeni lat.

Glamour Pink™/Sweet Embrace

A podobno glamour jest nie modny od dawna a to kolor roku nazwano na cześć tego niepopularnego stylu. Ale spokojnie, to tylko polska nazwa Koloru Roku 2024 AkzoNobel. Ten sam kolor, dwie różne nazwa – polska nazwa handlowa to Glamour Pink a na świecie ten kolor występuje jako Sweet Embrance. Dlatego zagraniczne media jako Kolor Roku 2024 AkzoNobel podaje Sweet Embrance a w Polsce Glamour Pink to Kolor Roku Dulux. Niezłe zamieszanie. Chodzi jednak o jeden i ten sam kolor i jedną markę, która go typuje. Oto on – piękny przybrudzony, pastelowy róż: 

Ten kolor jest bardzo wyjątkowy i podobnie jak piękny brzoskwiniowy Peach Fuzz ma nas wspierać w odnajdywaniu stabilności, spokoju i radości. Takie małe momenty przyjemności, jak ptasie mleczko, gorąco kakao w zimowy wieczór czy wata cukrowa na letnim jarmarku. Małe i niezwykle przyjemności, rzeczy, które sprawią, że będziemy się cieszyć chwilą tu i teraz. 

Glamour Pink to subtelny, wyrafinowany i bardzo przyjazny kolor

Tematem przewodnim, poszukiwań koloru roku 2024 marki Dulux jest „miejsce, do którego należysz”. Dobre pytanie, to czy wiesz, jakie jest miejsce, do którego należysz? I miejsca wcale nie musimy traktować dosłownie, może to być np. społeczność, klub, miasto… ale może to też być dom.

"Zaczynając od domu, chcemy stworzyć własne "wyjątkowe miejsce", które ugruntuje nas w naszych indywidualnych wspomnieniach i relacjach. Nasz Kolor Roku, Glamour Pink i jego trzy uzupełniające się palety kolorów mogą nam w tym pomóc. Pozwalają nam spersonalizować nasze otoczenie, aby pasowało do czasów, w których żyjemy, a także wnoszą poczucie stabilności i chwile radości do naszych przestrzeni".

mat. prasowe AkzoNobel

Dzięki kolorowi Glamour Pink, możemy stworzyć ciepłe, przytulne przestrzenie zachęcające do wypoczynku i relaksu. 

mat. prasowe AkzoNobel

Zadaniem ekspertów z Globalnego Centrum Estetycznego  jest uchwycenie nastroju chwili i rozpoznawanie na tej podstawie trendów. Jaki jest nastrój chwili w 2024? Bezpieczeństwo, spokój? A może coś innego? 

Eksperci z całego wskazali 3 dominujące trendy i na ich bazie zaproponowali palety kolorów wspierające Kolor Roku 20224- Glamour Pink.

TREND 1 Po pierwsze, odczuwamy silną potrzebę przynależności a poprzez światowe zmiany niezwykle ważne jest poczucie tożsamości. Wiele osób na całym świecie dopuściło do siebie swój wewnętrzny głos, który od lat podpowiadał im że czas na zamiany, czas na życie w poczuciu spełnienia i samoakceptacji. Nasze domy mogą stać się naszą przystanią, w której odważnie wyrażamy naszą osobowość. W zgodzie z samym sobą. Celem są przestrzenie, które zapraszają do interakcji, co z kolei tworzy więzi, dzięki którym tworzymy niezapomniane wspomnienia.

Stop traktowaniu domu jako sypialni i jadalni, czas poczuć przynależność do miejsca, które mieszkamy. Pokochać swój dom i czuć się jego częścią. Odpowiedzą na ten trend jest Ciepła paleta kolorów.

mat. prasowe AkzoNobel

TREND 2 Po drugie, potrzebujemy spokoju. Oj tak!  Dlatego tak ważne jest upraszczanie naszego życia a nie komplikowanie go.  Równie ważne jest wyciszenie nas i odpoczynek od globalnego chaosu i natłoku informacji. Tak postwała paleta Harmonijna pełna kolorów dających ukojenie naszym zmysłom. Dzięki niej nasz dom zmieni się w miejsce idealne do relaksu i wyciszenia tak potrzebnego nam w obecnych czasach.

„W każdej kulturze obowiązują różne kolory, które zazwyczaj odzwierciedlają inne emocje i tradycje. Jednak zadaniem grupy ekspertów jest takie prześledzenie zmian czy wątków kulturowych, które pozwolą postawić na barwę, która ma szansę odpowiedzieć na oczekiwania bardzo szerokiej grupy odbiorców. Kolor Roku 2024, czyli Glamour Pink, to wyraz potrzeby ludzi, by oderwać się od negatywnych myśli, które zakłóciły nasz porządek. Spokojna barwa uosabia harmonię, ale i radość, które warto łączyć z bezpiecznym i komfortowym miejscem. Dla każdego powinien to być jego własny dom”

TREND 3 Trzeci trend koncentruje się na znalezieniu pozytywnych momentów w naszym codziennym życiu. Mamy skupić się na tym co sprawia nam radość i ubarwiać nasze życie na co dzień.  Kolory mają mam zapewnić lekkość duchową i być codziennymi małymi przyjemnościami. Musimy znaleźć te momenty i zatrzymać na dłużej. Wyjąć nos z telefonu, tabletu, laptopa i poszukać małych przyjemności dnia codziennego, pięknych momentów wartych zapamiętania, uwiecznienia.

Tak powstała paleta beztroska – zabawna, przyjazna, radosna i pełna życia!

mat. prasowe AkzoNobel

W 2023 część zaproponowanych kolorów roku, jak np. Raspberry Blush zachęcały nas do opuszczenie naszej strefy komfortu a w 2024 dominuje trendem jest poczucie bezpieczeństwa, oraz zaszycie się znów w naszych domowych kokonach. Widać, że świat ruszył do przodu a my znów musimy zwolnić.

Z czym łączyć Glamour Pink?

Wraz z kolorem roku zaproponowano trzy uzupełniające palety barw. Każda w innym stylu:

mat. prasowe AkzoNobel
Paleta Raw - kolory Harmonijne

Pełne harmonii szałwiowe zielenie to idealne uzupełnienie bladoróżowego koloru Glamour Pink. To zdecydowanie moje ulubione zestawienie kolorystyczne. Delikatne zielenie, morskie błękity, zieleń lasu – te barwy zdecydowanie dają ukojenie dla zmysłów, pozwalając oczyścić umysł. Jak podczas leśnego spaceru, który jak podkreśliła Zuzanna Skalska, jest współczesnym luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić. 

mat. prasowe AkzoNobel
mat. prasowe AkzoNobel
mat. prasowe AkzoNobel
Paleta Warm Colour Story - kolory Przytulne

Ta paleta kolorów przypomina dom, w którym możesz stworzyć przestrzeń przypominającą bezpieczne rodzinne gniazdo, w której każdy poczuje się przytulnie i komfortowo. Palet łączy w sobie odcienie szarego kamienia, brązu ziemi i beżowej gliny, czyli kolory które sprawią, że poczujemy się bezpieczeni i ochronieni jak w kokonie.

mat. prasowe AkzoNobel
mat. prasowe AkzoNobel
mat. prasowe AkzoNobel
Paleta An Uplifting Colour Story - kolory Beztroskie

Kolory podnoszące na duchu. To paleta zawierająca nowoczesne pastelowe odcienie, w tym senne fioletowe bzy, ochra i optymistyczne żółcie, przywołujące na myśl chwile beztroskiej radości.

mat. prasowe AkzoNobel
mat. prasowe AkzoNobel
mat. prasowe AkzoNobel

„W każdej kulturze obowiązują różne kolory, które zazwyczaj odzwierciedlają inne emocje i tradycje. Jednak zadaniem grupy ekspertów jest takie prześledzenie zmian czy wątków kulturowych, które pozwolą postawić na barwę, która ma szansę odpowiedzieć na oczekiwania bardzo szerokiej grupy odbiorców. Kolor Roku 2024, czyli Glamour Pink, to wyraz potrzeby ludzi, by oderwać się od negatywnych myśli, które zakłóciły nasz porządek. Spokojna barwa uosabia harmonię, ale i radość, które warto łączyć z bezpiecznym i komfortowym miejscem. Dla każdego powinien to być jego własny dom”

Nude in Nizza

Koloru Roku 2024 Tikkurili to Nude in Nizza. Tegoroczna kolekcja kolorów powstała we współpracy z Marie Olsson Nylander – szwedzką projektantkę wnętrz i influencerkę.

Hasło przewodnie: „Zaufaj sobie i wybierz kolory, które podpowiada Ci intuicja”.

Projektantka brała pod uwagę takie aspekty, jak

  • Otoczenie
  • Zmysły
  • Wspomnienia
  • Wrażenia
  • Decyzje
Praca Marie w dużej mierze opiera się na intuicji i obserwacji otaczającego świata w poszukiwaniu inspiracji. I tak właśnie powstała tegoroczna paleta barw Color Now 2024. Projektantka inspiracje czerpała z energii przestrzeni, czy emocji jakie wywołują dane kolory.
mat. prasowe Tikkurila

Marie Olsson Nylander to szwedzka projektantka wnętrz, mająca charakterystyczny i nietuzinkowy styl oraz upodobania do antyków i tekstur. Bazując na swoich doświadczeniach oraz materiałach przywiezionych z odległych zakątków świata stworzyła spójną kolekcję kolorów Color Now. 

mat. prasowe Tikkurila
mat. prasowe Tikkurila

Jaki jest Nude in Nizza i skąd ta przedziwna nazwa? To delikatny odcień brzoskwini, zrównoważony przez tony różu i beżu. Ta ciepła barwa ma symbolizować miłość, przyjaźń i dobrą zabawę. Wnętrze pomalowane tym kolorem ma przypominać oazę muśniętą słońcem. 

Z czym łączyć Nude in Nizza?

Paleta kolorów towarzyszących składa się z 14 jasnych, delikatnych odcieni, bogatych tonów oraz ciemnych akcentów. Znajdziemy w niej zielenie, brązy, barwę czekolady, głębokie czerwienie. Niestety większość z tych barw nie zachwyca. Nie wiem, czy przez interpretację graficzną czy tez przez ich różnorodność, nie wydają się spójne.

Opowiadają wiele różnych historii, ale nie tworzą wspólnej opowieści. 

„Artystka umiejętnie bawiła się kontrastami, czerpiąc inspiracje ze swoich wspomnień, łącząc kolory i nazwy z skojarzeniami z określonymi miejscami i symbolami.”

Cała kolekcja kolorów powstała z ulubionych próbek materiałów, zbieranych przez projektantkę przez lata.

„Na przykład oliwkowozielony odcień Olives in Oman został zainspirowany 150-letnią tkaniną, którą kupiła od handlarza antykami we Francji. Ognisty róż, Bubba in Berlin, nawiązuje do różowej aksamitnej poduszki wykonanej z tkaniny w stylu vintage. Kawa w Chinach, miękki, głęboki brąz, czerpie inspirację z tkaniny z lat 70., której Olsson Nylander użyła na rodzinną sofę.”

mat. prasowe Tikkurila

Czy mi się podobają? Na pewno nie wszystkie. Kolor roku za bardzo przypomina tegoroczną propozycję Instytutu Pantone – Peach Fuzz. Miło, że w kolekcji znalazła się też inspiracja z Warszawy.

Nadając nazwy tym kolorom, czerpałem ze wspomnień z podróży, zmysłowych wspomnień z miejsc, które odwiedziłem i które sobie wyobrażałem”. Nazwy miast i krajów służą jako symbole tego, jak wyobraża sobie świat – mieszankę kultur i emocji. 

Ale też nie łączą się w spójną całość. Tego mi tutaj brakuje. Szczególnie, ze większość osób woli paletę gotowych rozwiązań niż patchwork doświadczeń, emocji i wspomnień zupełnie nieznanej mi projektantki. 

mat. prasowe Tikkurila

Limitless

Koloru Roku 2024 PPG to Limitless. Delikatny, pastelowy, słoneczno żółty odcień idealnie wpisujący się w tegoroczne trendy kolorystyczne.

Jaki jest kolor Limitless?

Świeży, ciepły odcień Limitless zawiera zarówno moc koloru podstawowego, jak i esencję koloru neutralnego. Jest wystarczająco mocny, aby stać się wiodącym kolorem wielu produktów, a jednocześnie sprawdza się równie dobrze jako ton uzupełniający zarówno w ciepłych, jak i chłodnych odcieniach.

Z czym łączyć Limitless?

Paleta kolorów towarzyszących składa się z ponad 40 barw, skomponowanych w trzech paletach kolorów. Pierwsza zawiera delikatne, pastelowe kolory; druga pełna jest ziemistych i ciemnych zieleni, energetycznych błękitów; a trzecia to energetyczna mieszanka kolorów.

Volume I

Uspokajające, kojące i zmiękczające odcienie i odcienie równoważone są przez ciepłe ziemiste i chłodzące odcienie zmierzchu.

mat. prasowe PPG
mat. prasowe PPG

Volume II

Paleta kolorów ziemi, głównie zieleni w różnych tonach, zrównoważona przez jasne i ciemne błękity.

mat. prasowe Tikkurila
mat. prasowe PPG

Volume III

Trzecia paleta jest najbardziej energetyczna. Tworzy ją mix pasteli oraz mocnych zdecydowanych barw ja indygo, burgund czy butelkowa zieleń. W towarzystwie tych kolorów jasny pastelowy żółty czuje się wyjątkowo dobrze. To odważna paleta pełna kontrastów i nieoczekiwanych zestawień kolorystycznych.

mat. prasowe PPG
mat. prasowe PPG

Wybierając Limitless na kolor roku producenci chcą nas zachęcić do rozszerzenia palety barw neutralnych o nowe ciepłe tony, jak ten pastelowo żółty. 

„Pomyśl o Limitless jako o świeżym i energetyzującym podejściu do neutralności."

Skipping Stones

Skipping Stones to Kolor Roku 2024 zaproponowany przez producenta farb Dunn-Edwards. Dtalowo niebieski błękit z nutami zieleni i szarości ma przypominać spokojne morskie otchłanie. Tworzy we wnętrzu atmosferę „sennej nostalgii połączonej z przyszłością nieograniczonych możliwości.”

mat. prasowe Dunn-Edwards
mat. prasowe Dunn-Edwards
mat. prasowe Dunn-Edwards
Moody Monochrome

Monochromatyczna paleta kolorów idealnie współgrająca z Skipping Stones.

mat. prasowe Dunn-Edwards
A New Dawn

Paleta kolorów uzupełniona przez radosny neonowy żółty, fioletowy i brązowy kolor tworzące ciekawe zestawienie z kolorem roku Skipping Stones.

mat. prasowe Dunn-Edwards
Introspection

W tej palecie kolor roku uzupełniono bladym różem, szarością oraz zielenią.

mat. prasowe Dunn-Edwards
Ode to Mermaidcore

Tym razem w towarzystwie morskiego koloru roku pojawiły się energetyczne i radosne róże.

mat. prasowe Dunn-Edwards
Embracing Maximalism

Energetyczna czerwień, rudny róż i słoneczny żółty wyglądają bardzo ciekawie w zestawieniu z kolorem roku.

mat. prasowe Dunn-Edwards
A Hint of Nostalgia

Ostatnia paleta uwzględnia najmodniejszy w tym roku kolor brzoskwiniowy w połączeniu z musztardowym, krwistoczerwonym i zielenią.

mat. prasowe Dunn-Edwards

Upward

Kolor roku Sherwin-Williams, czyli Upward to szaro niebieski pastelowy odcień nieba.

mat. prasowe Sherwin-Williams
mat. prasowe Sherwin-Williams

Z czym łączyć Upward?

Z ciepłymi brązami, z alizarynową czerwienią, trawiastą zielenią, jasnym pudrowym różem, z marmurową bielą. We wnętrzu dobrze sprawdzi się w połączenie z drewnem, tkaninami z printami inspirowanymi naturą,  metalicznymi akcentami lub akcesoriami w stylu vintage. 

mat. prasowe Sherwin-Williams
mat. prasowe Sherwin-Williams

Virdis

Virdis, czyli kolor zaproponowany przez producenta tapet i farb Graham & Brown to stonowany, ciepły zielony odcień wybrany specjalnie, żeby pasował do wzoru tapety New Eden.

mat. prasowe Graham & Brown

Viridis to idealny partner kolorystyczny dla New Eden, ponieważ tworzy uspokajający efekt dzięki tonom nowych początków, idealnych do rozrywki. Wybierając nasz Kolor Roku 2024, chcieliśmy kontynuować temat trendu utopii i zaczęliśmy interesować się psychologią kolorów oraz odcieniami, które przynoszą spokój i spokój. Viridis, kojący, średniozielony odcień, odzwierciedla harmonię i stabilność, umożliwiając osobom w jego pobliżu relaks i regenerację.”

mat. prasowe Graham & Brown

Kolekcja New Eden został inspirowana była japońską sztuką Omotenashi. Jest to sztuka gościnności, mająca na celu oswoić gościa już od progu i sprawić, aby czuł się jak u siebie w domu.

mat. prasowe Graham & Brown

Różowy brzoskwiniowy

No i proszę! Mamy 3 brzoskwiniowy kolor w zestawieniu kolorów roku 2024. Po Peach Fuzz i Nude in Nizza czas na różowy brzoskwiniowy, który brzoskwiniowy jest tylko z nazwy. Dla mnie jest jednak bardziej różowy i odróżnia się znacznie od pozostałych barw. Natomiast wpisuje się w 100% w tegoroczne trendy kolorystyczne.

mat. prasowe Dekoral
mat. prasowe Dekoral

„Szukając koloru roku 2024 wzięliśmy pod uwagę odcienie, które potrafią wykreować w przestrzeni równocześnie zdrowy optymizm, jak i atmosferę spokoju. Miękkie, świetliste pastele we wnętrzach mają teraz swój czas i wydają się doskonale spełniać oczekiwania.” – zespół Dekoral

mat. prasowe Dekoral

Dobierając tegoroczny kolor roku marka Dekoral, podobnie jak inni producenci farb, poszukiwała koloru, który spełni oczekiwania, wszystkich tych osób znudzonych dotychczasowymi barwami neutralnymi. „W tym roku nie chcemy rewolucji. Ten czas sprzyja poszukiwaniu sprawdzonego tła dla indywidualnego stylu.”

Różowy brzoskwiniowy nadaje się idealnie do różnych przestrzeni, zobaczcie jak fajnie wyglada w łazience?

mat. prasowe Dekoral

Z czym łączyć różowy brzoskwiniowy

Dzięki swoje specyfice ten kolor jest idealnym tłem dla ciemniejszych barw takich jak: butelkowa zieleń, mahoniowy brąz, pomarańczowa czerwień, terakota, ale też neutralnych bieli i szarości.

mat. prasowe Dekoral

Bluebird

mat. prasowe Krylon

A to kolor roku promowany przez markę Krylon, producenta farb w sprayu. Niestety nie mogę Wam go polecić.  Nie nadaje się za bardzo do wnętrz, chyba że w formie szybkiego DIY. Trochę razi w oczy!

„Ten odważny, a jednocześnie blady pastel tworzy połączenie z niebieskimi przestrzeniami, podobnymi do tych występujących w naturze, nawiązując do uczucia unoszenia się w kojących falach oceanu”.

Ashley Banbury, starszy projektant kolorów

No i ta wypowiedź mówi sama za siebie. Bo ten kolor jest dość daleko od bladych pasteli, nieprawdaż? I ten kolor jest tak sztuczny, jak tylko się da więc z tą naturą też bym nie przesadzała!

Nie polecam!

mat. prasowe Krylon
mat. prasowe Krylon

Aby poznać trendy kolorystyczne pobierz darmowy e-book:

Który kolor roku jest Twoim ulubionym?

Teraz czas na Ciebie. Zagłosuj na kolor, który podobał Cie się najbardziej spośród KOLORY ROKU 2024?

Artykuł Kolory roku 2024 pochodzi z serwisu conchitahome.pl.

Czerwony karmnik dla ptaków DIY

$
0
0

Dziś zapraszam Was na post nietypowy, bo będący relacją z renowacji mojego projektu, który wykonałam przed dwoma laty, czyli karmnika dla ptaków w postaci domku: KARMNIK DLA PTAKÓW DIY

Dlaczego nietypową? Bo zwykle nie zdarza mi się wykonywać renowacji mojego projektu. Zwykle sa ona z nami wiele lat. Jak się okazuje, na fali tworzenia różnych domków do domu, np. w postaci wioski świątecznej (KALENDARZ ADWENTOWY 2021), tworząc przedmiot zewnątrz nie zastosowałam właściwych produktów. Nie chodzi tu oczywiście o farbę wysoce kryjącą, która była świetna, a le o element łączący w postaci kleju na gorąco. Kleju, który mnie zawiódł, nie pierwszy raz zreszta. Pamiętacie, jak w tym roku robiąc kalendarz adwentowy musiałam zmienić klej na gorąco na taśmę dwustronną mrozoodporną? (KALENDARZ ADWENTOWY 2023

Odtąd kleju na gorąco będę używać tylko do małych DIY,  do elementów wewnątrz pomieszczeń, które nie  są nie narażone na działanie czynników atmosferycznych. Zobaczcie tylko co się stało:

Metamorfoza karmnika

Mój piękny karmnik dla ptaków, który zrobiłam zaledwie dwa lata temu: KARMNIK DLA PTAKÓW DIY niestety nie sprostał trudnym warunkom atmosferycznym. Wydawało mi się, że gdy zawiesimy go pod dachem będzie całkowicie bezpieczny. Niestety wichury i nawałnice mocno go uszkodziły. Do tego, ostatecznego aktu zniszczenia dokonały ptaki, traktując jego elementy, jako idealny budulec ich gniazd. 

Jak zrobić samodzielnie karmnik dla ptaków?

Ptaki rozkradły mi dekoracje, aż żal było patrzeć. Klej na gorąco, którego użyłam do przyklejenia niestety nie nadawał się na niskie temperatury i zupełnie nie trzymał.

W podstawie warto by było zrobić otwory, aby nie zbierała się w niej woda. Kilka rzeczy zdecydowanie wymagało modernizacji i dostosowania do projektu autdoorowego.

Czy wspominałam o owadach, które chciały zrobić sobie ul w karmniku? Dodatkowo, drewno wewnątrz karmnika powinno zostać odpowiednio zabezpieczone.

W podstawie warto by było zrobić otwory, aby nie zbierała się w niej woda. Kilka rzeczy zdecydowanie wymagało modernizacji i dostosowania do projektu autdoorowego.

Dokładną instrukcję wykonania karmnika znajdziesz w pierwszym wpisie o karmniku (kliknij tutaj).

Do zrobienia karmnika użyłam:

  • tacy drewnianej o wymiarach 33 cm x 33 cm 
  • płyty HDF o grubości 0,4 mm o wymiarach 20 cm na 20 cm (podstawa)
  • 2 płyt HDF o grubości 0,4 mm o wymiarach 20 cm  i dowolnej wysokości np. 23 cm
  • 2 płyt HDF o grubości 0,4 mm o wymiarach 20 cm  i dowolnej wysokości ze szpiczastym końcem (w moim przypadku wysokość całkowita 36 cm a do skosu 20 cm)
  • 4 kantówek o wymiarach 2cm na 2 cm i wysokości 20 cm
  • listewek i kantówek do usztywnienia konstrukcji domku
  •  kątownik 3cm x3 cm
  • 2 małe zawiasy
  • szpatułki do wosku
  • mieszadełka do napojów
  • farba silnie kryjąca Remmers

Pomimo, że projekt karmnika wymagał dopracowania, to to co się w 100% sprawdziło to farby, które po dwóch latach nie straciły koloru i pięknie zabezpieczały drewno i materiały drewnopodobne. Do malowania pierwszej wersji domku użyłam mieszanki dwóch odcieni farby silnie kryjącej Remmers : białego (biały RAL 9016, nr art. 360010) oraz brązowego (orzechowy 3607, nr art. 360710). 

Ponieważ odtworzenie wybranej wcześniej kolorystyki byłoby trudne, postanowiłam ją zmienić i skorzystać z gotowych kolorów farb.

Do nowego projektu wykorzystałam Farbę silnie kryjącą Remmers w kolorach:

  • białym  (RAL 9016)** 3600
  • czerwonym – czerwień szwedzka 3611
  • czarnym – czarny 3615

Karmnik dla ptaków - malowanie i zabezpieczanie drewna

Aby odnowić karmnik, musiałam go całkowicie rozebrać i skutecznie zabezpieczyć wszystkie jego elementy farbą silnie kryjącą Remmers. Nie mogłam już pozwolić sobie, że elementy wewnątrz domku będą nie pomalowane. Szczególnie płyta, czy listewki, które wspierają jego konstrukcję. 

Poprzednio najpierw wszystko przykleiłam a potem malowałam. Jak widzicie na zdjęciu poniżej dachówki były tylko częściowo zabezpieczone. A jak wiadomo woda dostaje się wszędzie i w przypadku tej konstrukcji aż prosiło się o katastrofę.

Do pomalowania „dachówek” użyłam Farby silnie kryjącej w kolorze czarnym. Nadała ona im satynowe wykończenie. Chroni ona świetnie przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi i dzięki temu elementy domku będą odpowiednio zabezpieczone. Ma ona silne krycie, nie łuszczy się i nie jest narażona na blaknięcie.

Bardzo ważnym elementem montażu było dobranie takiego kleju, który również nie będzie narażony na warunki atmosferyczne, można go stosować na zewnątrz i jest mrozoodporny. Do przyklejenia wszystkich elementów użyłam kleju montażowego, który zachowuje swoje właściwości nawet przy – 30 stopniach.

Do pomalowania ścian karmnika użyłam farby silnie kryjącej w pięknym czerwonym kolorze, szwedzkiej czerwieni. Użyłam jej już do pomalowania drzwi, na tle których będzie wisiał karmnik:

DIY – JAK SAMEMU ZROBIĆ DRZWI ZEWNĘTRZNE?

Farba jest bardzo wydajna i ma przepiękny malinowy odcień czerwieni! Czerwień czerwieni nie równa, ale ten odcień po prostu uwielbiam.

Pomalowałam elementy karmnika dwa razy z każdej strony, choć już po pierwszej warstwie prezentowały się świetnie.  Kupiłam opakowanie 2,5 litrowe, ponieważ przed mi się ona na wiosnę do remontu studni! Puszka farby kryjącej 0,75 na Allegro  to koszt około 80zł. 

Producent napisał że farba może stanowić zarówno powłokę gruntującą, międzywarstwę i powłokę końcową, więc nie zabezpieczałam dodatkowo karmnika za pomocą wosku czy lakieru.

Kiedy poszczególne elementy były juz pomalowane wystarczyło skręcić je ze sobą za pomocą wkrętów do drewna. 

Karmnik dla ptaków w nowej odsłonie

Karmnik wisi na przeciwko okna kuchennego i codziennie o świecie widzę zawirowania i bitwy o ziarenka. Radość ptaków, to poranne zamieszanie daje mi prawdziwego kopa pozytywnej energii z samego rana. Nigdy nie sądziłam, ze gdy przeprowadzę się z miasta na wieś będę miał ptasich przyjaciół dla których buduję budki lęgowe czy karmniki. Ale to cieszy i daje ogromną satysfakcję. 

Mam nadzieję, że moja metamorfoza karmnika dla ptaków zainspiruje Was do podobnych działań.

A karmnik po zmaianch prezentuje się tak:

Za pomoc w projekcie dziękuję marce Remmers.

Artykuł Czerwony karmnik dla ptaków DIY pochodzi z serwisu conchitahome.pl.

RENOWACJA STAREJ PODLOGI

$
0
0

Zapraszam na długo wyczekiwany wpis o renowacji podłogi w spiżarni. Wracam do remontu tego pomieszczenia po przeszło dwóch latach. Z wielu przyczyn nie mogłam się za nie zabrać wcześniej. To pomieszczenie wymagało wiele pracy a warunki w nim były bardzo trudne. Wszelkie szlifowanie, lakierowanie czy używanie duszących środków, bardzo szybko pozbawiało mnie sił, pomimo korzystania z maski. Latem, nie dał się tam pracować, zostawały więc tylko długie jesienno zimowe wieczory. W końcu jednak doszłam do etapu malowania ścian i postanowiłam też wykończyć starą drewnianą podłogę. Zobaczcie jak się zabrałam za renowację starej podłogi.

Metamorfoza spiżarni

Przypomnijmy sobie jak prezentowała się przyszła spiżarnia, czyli małe pomieszczenie pod schodami. Jak widzicie pracy było całkiem sporo i już same odgruzowywanie tego pomieszczenia zajęło mi weekend.  A jak się później okazało było jeszcze gorzej, niż wyglądało na pierwszy rzut oka.

Po oczyszczeniu pomieszczenia z mnóstwa bardziej i mniej potrzebnych rzeczy okazało się w jak fatalnym stanie było to pomieszczenie. 

Stara drewniana podłoga - metamorfoza

Nie chcecie wiedzieć, co znalazłam pod tapetą. Ściany były w opłakanym stanie. Najpierw zbiłam stary tynk, potem położyłam tynk gipsowy a następnie wygładziłam ściany gładzią. Lecz to nie ścianami zajęłam się ostatnio a podłogą. 

Nawet nie spodziewałam się tego co znajdę pod starym linoleum. Okazało się, że jest to fragment drewnianej podłogi. Wartej uratowania! Szczególnie, że o ile się nie mylę to właśnie tak wyglądała pierwsza podłoga w starym domu. Musiałam ją uratować, szczególnie, że po jej odkurzeniu i wyszorowaniu szczotką, wystarczyło ją delikatnie zeszlifować papierem ściernym.

W kilku miejscach przydała się szlifierka obrotowa, ale szybko z nie zrezygnowałam bo było mnóstwo kurzu i brudu, który długo nie osiadał. Szybko przerzuciłam sie na papier ścierny i po chwili podłoga prezentowała się tak:

W kilku miejscach przydała się szlifierka obrotowa, ale szybko z nie zrezygnowałam bo było mnóstwo kurzu i brudu, który długo nie osiadał. Szybko przerzuciłam sie na papier ścierny (drobnoziarnisty 120 gr) i po chwili podłoga prezentowała się tak:

Stara podłoga - bejcowanie i lakierowanie

Jak przygotować podłogę do bejcowania?

Przede wszystkim trzeba dobrze oczyścić podłogę. Należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, takie jak kurz, brud, tłuste plamy itp. Zrób to za pomocą odkurzacza, szczotki, a następnie wilgotnej szmatki z delikatnym detergentem lub miski i gąbki z wodą.

Zeszlifuj podłogę.Przed bejcowaniem konieczne jest zeszlifowanie powierzchni podłogi , aby zapewnić równą i gładką powierzchnię.

Przed nałożeniem bejcy upewnij się, że podłoga jest całkowicie sucha i czysta. W przeciwnym razie bejca może nie równomiernie się rozprowadzić a drewno będzie ją n nierównomiernie chłonąć.

Przetestuj kolor bejcy na małym, niewidocznym kawałku podłogi sprawdź, czy kolor jaki wybrałeś jest odpowiedni.

Możesz aplikować bejcę równomiernie za pomocą pędzla, wałka lub gąbki. Staraj się malować w kierunku słojów drewna, aby uzyskać równomierne wykończenie. Pozwól bejcy wyschnąć zgodnie z instrukcjami producenta.

Całą robotę zrobiła Bejca V33 w odcieniach drewna w kolorze Heban! Absolutnie piękny kolor, szybko odmienił stare drewno. 

Po pierwszej warstwie podłoga wygladała tak:

A tak po drugiej warstwie:

Bejcowanie starej podłogi

Na koniec zostało lakierowanie. Po całkowitym wyschnięciu bejcy (ja odczekałam 24 h) przyszedł czas na zabezpieczenie podłogi. Użyłam  do tego Lakieru o  do parkietu o wysokiej wytrzymałości V33 – Bezbarwnego w wykończeniu: połysk. Za pomocą małego wałka gąbkowego naniosłam na zabejcowaną podłogę lakier. Starałam się równomiernie rozprowadzić lakier po podłodze, aby nie było zacieków i smug.

Wystarczyło naleć trochę lakieru na tackę i nabrać go za pomocą wałka a następnie przygnieść go, aby usunąć nadmiar lakieru. NAstępnie rozprowadzamy lakier po podłodze uważając, żeby nie dociskać wałka zbyt mocno. 

Zdecydowałam się na wykończenie w połysku, aby optycznie powiększyć pomieszczenie. 

Po wyschnięciu podłoga prezentowała się tak:

Oczywiście to jeszcze nie koniec pracy nad tym pomieszczeniem, ale mamy juz coś. Teraz czas na ściany! Podłoga wygląda całkiem inaczej.

Pierwszy etap metamorfozy możecie zobaczyć we wpisie:

#6 WEEKENDOWA METAMORFOZA – SPIŻARNIA

Artykuł RENOWACJA STAREJ PODLOGI pochodzi z serwisu conchitahome.pl.

Jak położyć panele winylowe krok po kroku?

$
0
0

Popularność paneli winylowych rośnie z roku na rok. Nic dziwnego, że chętnie wybieramy ten rodzaj pokrycia podłogi, skoro jest on zarówno łatwy w położeniu, jak i utrzymaniu w czystości. Panele winylowe są idealnym rozwiązaniem do szybkich metamorfoz i właśnie dlatego zdecydowałam się na nie przy remoncie warsztatu i przeobrażaniu go w studio.

Czym są panele winylowe i dlaczego warto je wybrać?

Panele winylowe są rodzajem paneli skonstruowanych z kilku warstw winylu, w tym górnej warstwy dekoracyjnej, która również jest wykonana z winylu. Ich wymiary odpowiadają zwykle klasycznym panelom, co oznacza, że imitują one szerokość drewnianych desek. Natomiast wraz z wzrostem popularności tego rozwiązania we wnętrzach, na rynku pojawiły się różnorodne podłogi winylowe np. imitujące kwadratową terakotę. Jednak to, co wyróżnia panele winyl spośród innych rozwiązań podłogowych, to ich grubość. Zazwyczaj oscyluje ona między 3 a 7 mm, w zależności od producenta. A to oznacza, że bardzo łatwo położyć ją na istniejącą już warstwę podłogi np. deski, stare płytki.

Górna warstwa, znana jako warstwą dekoracyjną, może mieć różne wykończenia, takie jak drewnopodobne, kamienne, czy też abstrakcyjne wzory. Ta warstwa jest zwykle wytrzymała na ścieranie i odporna na plamy, co sprawia, że panele winylowe są łatwe w utrzymaniu czystości i trwałe. . Współczesne panele winylowe są wyprodukowane przy użyciu zaawansowanych technologicznie maszyn i stanowią zupełnie odmienny, estetyczny i trwały materiał podłogowy, który nie ma nic wspólnego z przestarzałymi rozwiązaniami.

Jakie są zalety paneli winylowych?

Panele winylowe są coraz popularniejszym rozwiązaniem w polskich domach. Nic dziwnego, bo są cienkie (3 mm), wodoodporne, trwałe i dodatkowo bardzo szybko się je układa. Mają wiele zalet, a to główne z nich:

  • Są one w pełni wodoodporne, co oznacza, że można je zainstalować nawet w łazience czy kuchni, gdzie istnieje ryzyko wylania wody lub innych płynów. Mówiąc “wodoodporny”, mam na myśli, że panele winylowe wytrzymają nawet wylanie wiadra wody bez konsekwencji zniszczenia podłogi. Nie ma obawy, że cokolwiek z nich spuchnie lub pęcznieje, co dodatkowo potwierdza ich trwałość i odporność na wilgoć.
  • Za pomocą specjalnych mat samoprzylepnych możemy łatwo położyć panele winylowe na już istniejącą podłogę, bez konieczności usuwania poprzedniej powierzchni.
  • Zaletą jest te grubość podłogi winylowej (3mm), bo kładąc ją na istniejącą już podłogę nie podniesiemy poziomu wnętrza
  • Panele winylowe można położyć samodzielnie, bez konieczności posiadania drogich i  profesjonalnych narzędzi. 
  • Panele winylowe są jednym z najlepszych produktów do stosowania na ogrzewanie podłogowe. Ich niski opór cieplny sprawia, że są idealnym rozwiązaniem dla podłóg z ogrzewaniem wodnym o niskiej
  • Dzięki swojej wytrzymałej powłoce, panele winylowe są odporne na plamy i zabrudzenia, co oznacza, że można je łatwo czyścić za pomocą zwykłego środka do mycia podłóg oraz mopa lub miękkiej szmatki. Proces ten jest szybki i skuteczny, pozostawiając podłogę czystą i lśniącą.

Jakie są wady paneli winylowych?

Cóż, przede wszystkim ich największą wadą jest to, ze są wykonane ze sztucznego materiału. Wzory paneli winylowych są kopią natury. Jako wadę możemy uważać też ich cenę, która do niskich nie należy i konkuruje z ceną naturalnego drewna.

Jak wygląda montaż paneli winylowych?

Do położenia paneli winylowych potrzebować będziemy:

  • miarki;
  • ołówka;
  • linijki;
  • kątownika;
  • nożyka z wysuwanym ostrzem;
  • gotowy podkład samoprzylepny do montażu paneli winylowych

Zacznij od dokładnego pomiaru długości i szerokości ściany, używając taśmy mierniczej.

Aby znaleźć środek ściany, zmierz jej długość i podziel uzyskaną wartość przez 2.

Oznacz środek ołówkiem na ścianie w miejscu, gdzie przecina się poziomica z linii pomiaru.

Zacznij od pierwszej deski (A1, A2). Przyłóż ją na szerokość na płaskiej powierzchni.

Wyznacz punkt pierwszego przycięcia na desce. Możesz to zrobić, mierząc od jednego z końców deski szerokość, a następnie oznaczając punkt przecięcia na desce.

Następnie, przytnij deskę pod kątem w oznaczonym miejscu.

Następnie wykorzystując kawałki A1, A2, C1 i B1 tworzymy trójkąt, jak na zdjęciu poniżej (jeśli Twoje deski są dłuższe niż moje, może się okazać, że będziemy musieli dołożyć jeszcze jeden element. Natomiast posługując się tak przygotowanymi kawałkami, bez problemu ułożymy podłogę w jodełkę.

Rozpocznij od podziału przyciętego trójkąta na pół, aby uzyskać dwie jednakowe części. Możesz to zrobić, rysując linię prosto przez środek trójkąta i dzieląc go na dwie równe części. Następnie przyklej jego czubek do miejsca na ścianie, gdzie wyznaczyliśmy połowę pokoju.

Bierzemy nożyk, linijkę i przycinamy deskę w wyznaczonym miejscu mocno dociskając nożyk. Następnie kładziemy ją na krawędzi kartonu – opakowania z deskami, uderzamy w miejscu przecięcia, złamać ja w danym miejscu.

Panele winylowe przyklejamy do specjalnego podkładu samoprzylepnego. Najlepiej przyklejać go partiami, aby do kleju nie przykleił się kurz, czy jakieś brudki. Najpierw ułożyłam trójkąt, potem przygotowałam pozostałe deski, przycinając je, jeśli była taka potrzeba  a dopiero w następnej kolejności odkleiłam podkład.

Na podłogę w warsztacie użyłam wysokiej jakości paneli winylowych Designflooring Van Gogh SM-VGW121T Warm Brushed Oak jodelka. Prezentują się wspaniale i zupełnie odmieniły wnętrze warsztatu.

Artykuł Jak położyć panele winylowe krok po kroku? pochodzi z serwisu conchitahome.pl.

DIY PUDEŁKA NA BUTY

$
0
0

Remont spiżarni wymagał (i nadal wymaga) dużo pracy i przede wszystkim czasu,  dlatego podzieliłam ją na mniejsze etapy. Dzięki temu, mogę szybciej dostarczyć Wam kolejne etapy metamorfozy a sama mam poczucie, że do końca coraz bliżej. Ostatnio opisywałam Wam renowację starej podłogi we wpisie  RENOWACJA STAREJ PODŁOGI  z kolei dziś wracam z pierwszymi próbami organizacji przestrzeni. Dziś opowiem Wam o nowej tapecie, malowanych półkach oraz malowanych pudełkach do przechowywania.

Organizacja przestrzeni

Niewielką przestrzeń podzieliłam na dwie strefy: pierwszą, w której będę przechowywać buty (ta z brązową drewnianą połogą) oraz drugą, spożywczą (z różową podłogą).  Chciałam maksymalnie wykorzystać całą przestrzeń pod schodami a brakowało mi miejsca do przechowywania rzadko używanych butów. Długie kozaki na szpilce, para eleganckich czółenek, czy szpilki z niebotycznym obcasem, są zakładana na tyle sporadycznie, że chciałam zapewnić im dogodne leżakowanie w przyzwoitych warunkach. Dlatego oprócz przestrzeni, pomyślałam o specjalnych pudełkach o ujednoliconym wyglądzie. Denerwowały mnie te różne kolory i reklamy na pudełkach, więc postanowiłam je przemalować.

Zanim zabrałam się za malowanie pudełek, na jednej ze ścian w spiżarni położyłam kolorową tapetę w kwiaty. Kupiłam ją dwa lata temu za 40 zł na allegro.

Malowanie pudełek na buty

Co będzie potrzebne?

Do malowania wybrałam pudełka laminowane, czyli takie, które z wierzchu sa pokryte folią, tak aby zapobiec przesiąkaniu i zbytniemu zamoczeniu pudełka. 

  1.  Na początku odkleiłam wszystkie metki, które udało się odkleić bez niszczenia pudełka.
  2. Następnie pomalowałam pudełka jedną warstwą farby kazeinowej, za pomocą wałka z gąbki – szerokość 5 cm
  3. Zostawiłam je do wyschnięcia, a po paru godzinach pomalowałam drugą warstwą farby.
  4.  Farbę delikatnie rozprowadziłam na powierzchni pudełek. Nie należy przesadzać z ilością farby, im mniej jej na wałku tym lepiej. 
TIP: Nie dociskaj zbyt mocno wałka, aby pudełka nie powyginały się podczas malowania. 
Farba kazeinowa świetnie się nadaje do takich metamorfoz, bo ma odpowiednią konsystencję i szybko zasycha. Nie jest zbyt rzadka i nie powinna zamoczyć pudełka.

Przy okazji malowania pudełek pomalowałam tez półki, które znalazłam w starym domu po przeprowadzce.

Do tego dobrałam klasyczne podpórki, które również przemalowałam farbą kazeinową w kolorze głebokiej szarości. farb nazywa się Szara Alpaka.

5. Na koniec zabezpieczyłam wszystko lakierem bezbarwnym matowym Liberon. Ten lakier ma bardzo lekką formułę, jest bardzo wydajny a jednocześnie trwały.

TIP: Lakier nakładam tym samym wałkiem co farbę, nie myjąc go. Co więcej często dodaję odrobinę farby do tego lakieru, barwiąc go na kolor mebla. 

Ozdobne pudelka na buty

Do pudełek za pomocą kleju introligatorskiego przykleiłam szarą tasiemkę. I gotowe! Szybka weekendowa metamorfoza, która zajęła mi może dwie godziny. A efekt? Poczekajcie do końca. Zobaczycie jak wszytko będzie gotowe. Dojdzie więcej półek a pudełka, będą ułożone rozmiarami.

Niemniej uważam, że jest już dużo lepiej niż było! A najlepsze jest to, że każdy może zrobić taką metamorfozę wykorzystują stare, brzydkie pudełka na buty. Po co wyrzucać? Lepiej przemalować!

Takie malowanie pudełek w celu ich ujednolicenia może być świetnym pomysłem na wiosenne porządki w szafie. 

 

 

Wpis powstał we współpracy z marką Liberon

Artykuł DIY PUDEŁKA NA BUTY pochodzi z serwisu conchitahome.pl.


DIY: Stare krzesełko dla dzieci

$
0
0

Zapraszam Was na metamorfozę starego krzesełka dla dzieci. Tym samym spełniam marzenia mojego najmłodszego synka, który marzył o mebelku z kaczką oraz o tym, aby te stare krzesełko nie zaciągało mu spodni podczas siadania. Z sentymentalnego mebelka, stało się zagrożeniem dla dziecka. Poza tym wyglądało jak żywcem wyjęte ze starego przedszkola z lat 80. A że nie lubię wyrzucać popsutych rzeczy, postanowiłam je odświeżyć. No i oczywiście nakleić tą nieszczęsną kaczkę 😉

Jak odnowić krzesełko?

A tak krzesełko prezentowało się przed metamorfozą. jak widzicie było naprawdę stare i połamane.

Na początku musiałam podkleić i skleić krzesełko w kilku miejscach. Siedzenie całe się ruszało i odkleiło się od korpusu. Sklejka popękała i w kilku miejscach zupełnie się odkleiła. Krzesełko nie prezentowało się najlepiej. 

Kiedy klej wysechł, zeszlifowałam jego nadmiar za pomocą szlifierki. Następnie uzupełniłam ubytki za pomocą Kitu do drewna. Dzięki jego dość gęstej konsystencji, wyjątkowo dobrze się go formuje. Szybko wysycha i ma neutralny zapach. Ze względu na konsystencję, to mój ulubiony kit/szpachla do drewna.

Kiedy kit/szpachla do drewna wyschła zeszlifowałam ją za pomocą papieru ściernego, tak aby do malowania powierzchnia była całkowicie gładka. Przed malowaniem zabezpieczyłam nogi za pomocą taśmy malarskiej. 

Najpierw pomalowałam krzesełko dwoma warstwami farby kazeinowej do mebli marki Liberon w kolorze: Przygaszona perła. Użyłam do tego wałka z gąbki o szerokości 5 cm. 

Następnie małym pędzelkiem podmalowałam wszystkie niedociągnięcia. szczególnie te powstałe podczas szlifowania elementów drewnianych pomalowanych przez przypadek farbą. Niestety nie uchroniło mnie przed tym, wcześniejsze zabezpieczenie ich taśmą malarską. Tu i tam farba się rozlała, gdzie indziej przez nieuwagę musnęłam powierzchnię wałkiem. Dlatego po malowaniu elementów na biało oraz zabezpieczenie ich lakierem akrylowym, czekało mnie obowiązkowe szlifowanie powierzchni drewnianych.

Ostatnim etapem metamorfozy, było zabezpieczenie drewna za pomocą bezbarwnego lakieru akrylowego Liberon.  Pomalowałam krzesełko dwoma warstwami lakieru a pomiędzy pierwsza a drugą warstwa, delikatnie je zeszlifowałam. Można powiedzieć, dosłownie musnęłam papierem ściernym tylko po to, aby nadać mu gładkości. 

Zwykle stosowałam go zabezpieczenia powierzchni juz pomalowanych i zastanawiałam się jak poradzi sobie z surowym drewnem. Dla mnie wygląda super, bo zabezpieczył drewno a jednocześnie pozostawił efekt surowego drewna a po wyschnięciu okazało się, że nawet nie przyciemnił malowanej powierzchni.  

Pamiętajcie jednak, że producent poleca go jednak wybitnie do zabezpieczania wcześniej malowanych. 

Ozdabianie mebli techniką decoupage

Na koniec, za pomocą techniki decoupage naniosłam na krzesełko dekorację, którą wybrał mój synek. Padło na jego ulubioną kąpielowa kaczkę. I tak ze starego krzesełka powstało jego ulubione krzesełko z żółtą kaczuszką. Przyznajcie, ze jest urocze. 

Wystarczyło wyciąć kaczuszkę z serwetki i oddzielić ją od pozostałych warstw. Następnie przykleić ją do krzesła za pomocą kleju do decoupage. A gdy klej wyschnie pokryć całość lakierem akrylowym.

A tak prezentuje się krzesełko po metamorfozie:

Post powstał we współpracy z marką Liberon

Artykuł DIY: Stare krzesełko dla dzieci pochodzi z serwisu conchitahome.pl.

Jak ułożyć panele winylowe w jodełkę: Praktyczny poradnik

$
0
0

Panele winylowe to nie tylko praktyczne, ale i estetyczne rozwiązanie podłogowe, które zdobywa coraz większą popularność wśród osób poszukujących trwałego i efektownego wykończenia swoich wnętrz. Jednym z najbardziej klasycznych i eleganckich wzorów układania paneli winylowych jest jodełka. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak samodzielnie stworzyć ten efektowny wzór w naszym domu

Co to jest jodełka?

Jodełka to wzór układania paneli winylowych, który nawiązuje do naturalnego ułożenia desek drewnianych w tradycyjnej podłodze. Charakteryzuje się on regularnym układem paneli wzdłuż i wszerz, co nadaje pomieszczeniu elegancji i harmonii. Wzór jodełki ma również swoje odmiany, takie jak popularna jodełka francuska, która dodaje subtelnego uroku i klasy wnętrzu. Charakteryzuje się ona subtelniejszym wzorem niż klasyczna jodełka, co sprawia, że jest idealnym wyborem dla osób poszukujących delikatności i wyrafinowania w swoim wnętrzu.

 

Jodełka francuska wyróżnia się przede wszystkim bardziej złożonym układem paneli, który przypomina delikatne wzory znane z tradycyjnych francuskich posadzek. Zamiast prostych linii jodełki klasycznej, w jodełce francuskiej możemy spotkać się z bardziej skomplikowanymi wzorami geometrycznymi, które nadają pomieszczeniu wyjątkowego charakteru i stylu.

Dlaczego panele winylowe?

Panele winylowe to doskonałe rozwiązanie do każdego wnętrza, ze względu na ich uniwersalność, trwałość i odporność na wilgoć. Dzięki nim możemy cieszyć się pięknem naturalnego drewna bez obaw o jego wrażliwość na warunki atmosferyczne czy intensywne użytkowanie. Możliwość zastosowania paneli winylowych w różnych pomieszczeniach, w tym nawet w kuchni i łazience, sprawia, że są one niezastąpionym wyborem dla wszystkich, którzy szukają praktycznego i estetycznego rozwiązania.

 

Podłoga winylowa od Pacific Vinyl Floors zapewnia idealną równowagę między estetyką a wydajnością. Nadaje się do pomieszczeń komercyjnych i bez przeszkód można ją stosować w biurach, recepcjach i innych pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Idealnie sprawdzi się w warunkach domowych – w salonie, w pokoju dziecięcym, ale także w kuchni i w łazience.

Wybór paneli winylowych we wzór jodełki

Na rynku dostępne są różnorodne kolekcje paneli winylowych z wzorem jodełki. Oferują one nie tylko eleganckie wzornictwo, ale i wysoką jakość wykonania, co sprawia, że są idealnym wyborem do każdego wnętrza. Wybierając panele winylowe, warto zwrócić uwagę na ich kolorystykę oraz strukturę, aby perfekcyjnie dopasować je do aranżacji naszego pomieszczenia.

 

Kolekcja Chevron od Pacific Vinyl Floors to prawdziwy majstersztyk dla tych, którzy poszukują luksusu i estetyki w swoim wnętrzu. Wyjątkowo dopracowane detale są nie tylko hołdem dla tradycji, ale także doskonałym dostosowaniem do współczesnych potrzeb. Ta podłoga emanuje elegancją, nowoczesnością i modą – to prawdziwe arcydzieło!

 

Panele układane w jodełkę z kolekcji Chevron łączą w sobie nie tylko niezwykłą wytrzymałość, ale również łatwość montażu, co czyni je doskonałym wyborem dla każdego, kto pragnie szybkiej metamorfozy swojego wnętrza. Dzięki tej innowacyjnej technologii możesz cieszyć się pięknem drewna, nie martwiąc się o ewentualne uszkodzenia.

Panele w jodełkę: Pacific Vinyl Floors

Jak ułożyć panele winylowe w jodełkę

Proces układania paneli winylowych w jodełkę może wydawać się skomplikowany, jednak z panelami z kolekcji Chevron stanie się on łatwy i przyjemny.

 

Opatentowany zamek CLICK LOCK OD UNILIN sprawia, że montaż podłogi jest szybki i wygodny, zapewniając jednocześnie bardzo dobre i solidne łączenie paneli. Wystarczy dopasować poszczególne deski do wymiarów danego pomieszczenia i można samodzielnie zamontować podłogę, bez pomocy fachowców. Możliwość montażu na ogrzewanie podłogowe w systemach wodnych i elektrycznych wyłącznie zatopionych w posadzce.

 

Każdy panel Pacific posiada zintegrowany podkład Silent Step. Ten innowacyjny podkład akustyczny skutecznie wycisza pogłosy kroków oraz odgłosy uderzeń. Oprócz zapewnienia cichej, komfortowej podłogi, podkład Silent Step dodatkowo niweluje też nierówności i niedoskonałości podłoża.

Panele winylowe jodełka w kuchni

Panele winylowe w jodełkę doskonale sprawdzają się również w kuchni, gdzie ich trwałość i odporność na wilgoć są nieocenione. Dzięki nim możemy stworzyć elegancką i praktyczną przestrzeń do gotowania i spędzania czasu z rodziną, która będzie zachwycać gości swoim wyglądem i funkcjonalnością.

Często zadawane pytania

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących montażu, pielęgnacji czy zastosowania paneli winylowych w jodełkę, zapraszamy do kontaktu z doradcą klienta, który posłuży fachową wiedzą i doradzi w doborze i montażu produktu.

Podsumowanie

Ponadczasowe, trwałe i wyjątkowe – tak można określić panele winylowe z kolekcji Chevron od Pacific Vinyl Floors. Idealne do pomieszczeń domowych i komercyjnych, zapewniają nie tylko estetyczny wygląd, ale i wysoką funkcjonalność. Dzięki innowacyjnemu systemowi montażu oraz zintegrowanemu podkładowi akustycznemu, ułożenie paneli winylowych w jodełkę staje się łatwe i przyjemne. Odkryj możliwości, jakie dają Ci nasze panele winylowe i stwórz wyjątkową przestrzeń, która będzie zachwycać przez lata.

Post gościnny

Artykuł Jak ułożyć panele winylowe w jodełkę: Praktyczny poradnik pochodzi z serwisu conchitahome.pl.