FOTEL BUTTERFLY (1938) zaprojektował zespół architektów z Argentyny (Grupo Astral) w którego skład wchodzili: Antonio Bonet, Jorge Ferrari-Hardoy i Juan Kurchan. Fotel nazywany jest również Hardoy oraz BKF (od nazwisk projektantów). Projektanci tworzący Grupo Astral poznali się będąc asystentami w Le Corbusiera atelier.
Jorge Ferrari Hardoy (źródło) wręcz leży na swoim fotelu.
Sophia Loren w 1955 w Cannes prezentuje piękne nogi siedząc w fotelu Butterfly. (źródło)
Od swojej premiery w 1938 roku fotel stał się jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych wzorów współczesnego designu. Zastanawiacie się skąd wzięła się nazwa Motyl (Butterfly)? Fotel zawdzięcza ją swojej lekkości i nieskomplikowanej konstrukcji oraz formie przypominającej skrzydła motyla.
Pierwszy raz fotel Motyl był produkowany na skalę masową w USA przez firmę Alvar Aalto Artek. Następnie prawa do jego produkcji w 1947 roku kupiła firma Knoll, która odstąpiła jednak od produkcji w 1951 roku po precedensowym wyroku sądu, który nie zakazywał innym firmom kopiowania tego wzoru. Mogli oni bezkarnie kopiować i produkować ten model. Sąd uznał, że jest on zbyt podobny do modeli już opatentowanych, żeby chronić jego prawa autorskie. Nie oznacza to, że krzesło Motyl jest kopią, po prostu wcześniej podobne konstrukcje robiono z drewna. Józef Beverly Fenby, inżynier angielski w 1850 roku zaprojektował to krzesło, które widzicie poniżej (Tripolina chair).
Współcześnie projektanci nadają mu całkiem nowe kolory i bawią się z materiałami oraz fakturami. Wielu projektantów ma je w swojej ofercie a fotele mają bardzo wiele odsłon: jedne są w stylu vintage, inne są pokryte tkaniną sari, a jeszcze inne są po prostu skórzane. Dzięki swojej elastyczności świetnie wpasowują się w każde wnętrze.
Zobaczcie jak wnętrza zmieniają się pod jego wpływem.
Przejdź do całego posta